Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více

Právě běží Dny dopravy zdarma. Nakupte za více než 300 Kč u e-shopů označených ikonou a neplatíte za dopravu.


Poradna Stolní počítače

Jak vybrat stolní počítač?

 
Získejte za své peníze co nejvíce výkonu.
 
 
 
Stolní počítač již dávno nemusí být pouze neforemná krabice umístěná pod stolem. Vejít se může i do malé krabičky nebo rovnou do monitoru. Každé řešení ale má svá úskalí. Poradíme vám, jaká konstrukce je pro vás vhodná a na jaké parametry se zaměřit.
 
 
 

Rozdělení stolních PC

 

Konstrukce

Desktop – klasická konstrukce, kde je celý počítač ukryt do poměrně velké počítačové skříně, jež se nejčastěji ukládá pod stůl. Zabere tak nejvíce místa, díky dostatku prostoru se do něj ale vejdou větší komponenty, a proto se jedná o nejlepší volbu v poměru ceny a výkonu. Je také nejsnazší na údržbu a případnou výměnu komponent.
 
All-in-one – jedná se pouze o rozměrnější monitor, přičemž veškeré interní komponenty jsou v něm integrovány. Obrazovka také může být dotyková. Výhodou tohoto řešení je především úspora místa a jednoduchost zapojení, ovšem výkon těchto počítačů je oproti srovnatelně drahým desktopům znatelně nižší. Pro hráče se pak nehodí ani dražší modely, výkonnější all-in-one počítače jsou zaměřeny spíše na segment profesionálů.
 
Mini PC – jde vlastně o miniaturní desktopy, které můžete jednoduše přenášet a připojovat k libovolným monitorům a dalším periferiím, ačkoli kvůli velikosti je počet konektorů obvykle poměrně omezený. Ve většině případů jde o nepříliš výkonné, ale zato cenově dostupné počítače, nejčastěji se využívají ke kancelářské práci či méně náročným multimédiím. Mini PC je také dostupný způsob, jak rozšířit možnosti své televize.
 
 

Použití

Základ pro domácnost – běžný domácí počítač nejčastěji slouží k prohlížení internetu, sledování filmů a případně hraní jednodušších her. Nepotřebuje tedy mnoho výkonu, důležitý je u něj především tichý a plynulý provoz. 
 
Kancelářský počítač – ani tento počítač nepotřebuje nijak výkonné komponenty, i u něj oceníte tichý chod a co nejnižší spotřebu, jelikož běžně bude fungovat osm a více hodin denně. Dražší modely bývají vybaveny vyššími verzemi operačních systémů, které umožní například pokročilé nastavení sítí. 
 
Profesionální počítač – nejčastěji je využíván pro práci s videem a grafikou, případně jiné činnosti náročné na výpočetní i grafický výkon. Je stavěn na dlouhodobou zátěž (například několikahodinové renderování videa) a obsahuje vysoce výkonné komponenty, díky čemuž může být i několikrát dražší než běžný kancelářský počítač. 
 
Herní počítač – moderní hry vyžadují vysoký výkon, proto v těchto počítačích také naleznete dražší, avšak výkonné komponenty. Velice důležité je zde chlazení, protože komponenty často pracují i několik hodin na maximální výkon, kvůli čemuž produkují velké množství tepla. Často je hráčům na míru přizpůsoben také design, například průhlednou skříní či osvětlením. Jsou dražší než běžné počítače pro domácnost, konkrétní cena se odvíjí od požadovaného výkonu.
 
 
 

Parametry

 

• Procesor

Jde o jednu z komponent, která určuje výkon počítače. U samotného procesoru je výkon udáván v GHz, což představuje množství výpočtů za vteřinu. Jinými slovy, čím vyšší je číslo, tím je procesor rychlejší. Existují také procesory s odemčeným násobičem, které můžete přetaktovat (= zvýšit frekvenci), pochopitelně ale pouze do té míry, aby se nepřehřívaly. Některé procesory se přetaktují při zvýšené zátěži na krátkou dobu automaticky. Zaměřte se i na příkon, jenž udává spotřebu procesoru.
Velmi důležitý je také počet jader, mezi která si může rozdělovat jednotlivé úlohy.
 
 

• Operační paměť (RAM)

Na toto úložiště se ukládají dočasné soubory a procesy běžících aplikací. Čím je tedy větší, tím více procesů zároveň dokáže počítač udržet v paměti. Pro nenáročné použití postačí 4 GB, pokud ale často používáte více aplikací najednou či využíváte náročnější programy, chtějte alespoň 8 GB. Profesionální či výkonné herní počítače by poté měly být vybaveny 16 GB a větší RAM.
 
 

• Pevný disk

Jde o úložiště pro veškerá vaše data, jako jsou dokumenty, aplikace, hry, multimédia a další. Logicky platí, že čím více souborů potřebujete ukládat, tím větší kapacitu pevného disku potřebujete. Klasické pevné disky s kapacitou začínají na 500 GB a nejčastěji se setkáte s 1TB disky. Běžně jsou nicméně k dostání i disky 2TB a větší. U SSD je s ohledem na vyšší cenu za jednotku paměti situace odlišná. Běžné jsou pouze 60 či 120GB disky určené primárně pro instalaci operačního systému a několika aplikací, za relativně dostupné ceny nicméně seženete i 250 a 500 GB. Větší jsou již relativně drahé. 
 
 
U stolních počítačů je poměrně běžné také využití více disků zároveň. Další možností je také neskladovat veškerá data v samotném počítači, ale na externích discích či v cloudových službách. Takové řešení je vhodné především pro data, k nimž nepotřebujete přistupovat často, například kolekce filmů či fotografií.
 
 

• Grafická karta

Stará se o veškeré výpočty u grafických operací, zjednodušeně řečeno se tedy dá říct, že z obrazových dat vytváří kód a naopak.
Dnes jsou velmi častým řešením tzv. integrované grafické karty, jež jsou součástí procesoru či méně často základní desky. Ty lepší přitom postačí nejen na základní kancelářskou práci, ale i multimédia a jednodušší hry. Navíc nemají vlastní chlazení, proto jsou tiché a spotřebují méně energie. 
Pokud ovšem potřebujete vyšší grafický výkon, pak budete muset sáhnout po dedikované kartě. Ta je zcela nezávislou jednotkou, která sice přidá na spotřebě energie i hlučnosti, umožní však používání náročných grafických programů či nejnovějších her. Je potřeba rozlišovat profesionální a herní grafické karty, liší se především v ovladačích a distribuci výkonu. Profesionální karty na dlouhodobou rovnoměrnou zátěž, kdežto herní na poskytování co nejvyššího výkonu v danou chvíli. 
 
Určit typ a výkon karty z parametrů je složité, nejpřesněji jej totiž definují interní označení výrobců.
 
 

• Zdroj

Stará se o dodávání energie jednotlivým komponentům, jeho výkon proto vždy musí být vyšší než příkon jednotlivých komponent. Pokud si pořizujete hotovou sestavu, výrobce na to již myslel za vás, při stavbě PC nebo výměně komponent se ovšem na tento parametr nezapomeňte zaměřit.
 
 

• Operační systém

Operační systém představuje rozhraní, přes které se spouští aplikace a přes které ovládáte funkce počítače. Nejběžnějším u stolních počítačů je Microsoft Windows 10. Jeho přítomnost sice zvyšuje základní cenu počítače, ovšem ihned po vybalení z krabice je připraven na plnohodnotné použití a funguje s nejvíce aplikacemi. Od počátku plnohodnotným je také Mac OS, jenž naleznete předinstalovaný v počítačích od Applu. Ve srovnání s Windows má sice menší nabídku kompatibilních aplikací (především se to týká her), ovšem některé kvalitní programy jsou naopak nedostupné pro Windows. 
 
 
 
 

Další výbava

 
Pokud hodláte využívat bezdrátová zařízení či se bezdrátově připojujete k internetu, zaměřte se na podporu WiFi a Bluetooth, zejména u klasických desktopů se nejedná o samozřejmost. Tyto funkce je sice možné doplnit pomocí speciálních USB adaptérů, znamená to ovšem investici navíc a permanentně obsazený USB port.
Naopak zejména u mini PC či all-in-one nebývá samozřejmostí přítomnost CD/DVD mechaniky, bez níž se dnes již mnoho uživatelů zcela obejde. Pokud stále tento typ nosičů používáte, ujistěte se, že jím počítač disponuje. Přítomnost mechaniky nezaručuje i podporu Blu-ray. Nouzovým řešením jsou externí mechaniky, opět si za ně ale budete muset připlatit a zaplní vám jeden slot USB.
All-in-one počítače často bývají vybaveny webkamerou, její kvalita ovšem bývá různá. Pokud tak videohovory používáte často, může být kvalitní externí kamera jistějším řešením. Webkamera může sloužit také k zabezpečení pomocí rozpoznání obličeje, další možností je pak přítomnost čtečky otisků prstů. Ta je o něco bezpečnější a rychlejší, navíc její funkčnost nezávisí na světelných podmínkách v místnosti.
Chcete-li počítač používat pro virtuální realitu, hledejte sestavy s označením „VR Ready“. To vám garantuje použití dostatečně výkonných komponent pro plynulé zobrazení. 
U all-in-one PC se zaměřte také na přizpůsobitelnost monitoru, především v otázce sklonu a výšky. Správné nastavení těchto parametrů je důležité pro dobrou ergonomii při práci s počítačem. Některé all-in-one PC mají také přípravu pro montáž na zeď.
 
 
 
 

Konektivita

 
Každý počítač disponuje určitou nabídkou konektorů, jež určuje množství příslušenství, která je možné připojit. Zaměřte se v první řadě na počet USB konektorů, přičemž rozlišujte základní USB 2.0, rychlejší USB 3.0 (obvykle bývají modré) a moderní oboustranné USB-C. Kromě samotného počtu USB konektorů berte v potaz i jejich umístění, zejména u desktopů oceníte, když díky konektorům na přední straně nebudete pokaždé nuceni se při připojování flash-disku dostávat ke konektorům na zadní straně.
Neméně důležité jsou také obrazové výstupy. Dnes již není samozřejmostí starší VGA konektor, který využívají starší monitory, v současné době se využívá spíše univerzální HDMI nebo profesionální DisplayPort. Zjistěte tedy, jaký výstup využívá váš monitor či televize, nezapomeňte také, že při využívání více monitorů vyžaduje každý svůj vlastní vstup.
Nejstabilnější připojení k internetu stále získáte prostřednictvím ethernet kabelu, zkontrolujte tedy přítomnost LAN konektoru, jenž zejména u mini PC a all-in-one počítačů nebývá vždy. 
Zvuk sice dokáže přenášet i HDMI a DisplayPort, pro připojení externí repro soustavy nicméně budete potřebovat i klasický 3,5mm jack. Některé počítače mají ještě druhý určený pro mikrofon, u jiných budete v případě používání headsetu potřebovat USB nebo bezdrátový headset.
Pro použití bezdrátového příslušenství budete potřebovat Bluetooth, kterým nedisponují zejména některé desktopy, stejně tak to platí i pro WiFi. Obojí je případně možné doplnit pomocí USB adaptérů či karet do vnitřku počítače. 
Vhod může přijít také integrovaná čtečka paměťových karet, zejména nejtypičtějšího formátu SD.
 
 
 
 

Výměna komponent a individuální PC sestava

 
Výhodou desktopové konstrukce je poměrně snadný přístup ke komponentům, a tedy možnost jejich výměny. U hotových PC soustav to ovšem někdy bývá znemožněno nebo bývají zapečetěny a zásahem do vnitřku počítače přijdete o záruku. Čas na výměnu komponent nicméně většinou přichází až po záruce, kdy jejich výkon může přestat stačit. Nemusíte tak měnit celý počítač, ale například pouze grafickou kartu nebo přidat další pevný disk.
 
 
Výhodou stolního počítače je, že si jej můžete nakonfigurovat i zcela podle svých potřeb. Myslete na výše uvedená pravidla, počítejte také s nutností zakoupit i operační systém. Samotné skládání počítače pro technicky zdatnějšího uživatele s pomocí manuálů na internetu není nijak složité, běžný uživatel by to nicméně měl nechat na odborníkovi. Některé obchody nabízejí také možnost sestavení PC z vámi definovaných komponentů, a to včetně případné instalace operačního systému a zprovoznění.
 
 
 

Cena

 
Cenu stolního počítače určují především zvolené komponenty a konstrukce. Základní kancelářské modely pořídíte i za cenu pod deset tisíc korun, méně výkonné herní či profesionální soustavy pak začínají na dvaceti tisících, při vyšších nárocích ovšem mohou přijít na dvojnásobek i více. Cena se o něco zvyšuje u all-in-one PC, kde musí být využity menší komponenty a které již obsahují monitor.
 
Nezapomeňte ke koncové ceně připočíst také nutné příslušenství, jímž může být klávesnice, myš, monitor, reproduktory, sluchátka s mikrofonem a případně také operační systém. U počítačů není od věci připlatit si za prodlouženou záruku, přece jen se obvykle pořizuje na výrazně delší dobu než dva roky.
 
 
 
 

Údržba a servis

 
Počítač je potřeba především pravidelně čistit tak, aby usazený prach nebránil proudění vzduchu a nezpůsobil přehřívání. Nejlepším řešením je v takovém případě otevření skříně a odstranění prachu mechanicky, tím ale u hotových sestav porušíte záruku. Částečnou náhradou může být alespoň stlačený vzduch, kterým odstraníte prach z větracích otvorů. V závislosti na vytížení je jednou za čas vhodné nechat počítač profesionálně vyčistit a vyměnit teplovodivou pastu na procesoru, jež se stará o odvod tepla.
 
Zajímejte se také o to, jestli má prodejce hotové sestavy či výrobce komponent dostatečné servisní zastoupení. Díky tomu vám bude moct poskytnout i pozáruční servis, navíc v případě řešení potíží bude čekací doba kratší. Někteří výrobci nabízejí nadstandardní záruky, kdy vám opravu garantují například do následujícího pracovního dne.
 
Porovnat stolní počítače