HP Pavilion 570-p052nc 1JU87EA

• , zakoupeno v CZC.cz

• svižný a rychlý chod
    • trochu hlučnější než jsem očekával
  • , zakoupeno v suntech.cz

Není tak rychlý, jak některé (asi zaplacené recenze) tvrdily. Funguje slušně, ale žádná extra raketa to není. Horší je bloatware, hry s placenými doplňky, mamutí McAfee antivir a hlavně neuvěřitelně drzá a neodbytná snaha HP stahovat data o používání PC, včetně sledování internetového provozu! Počítač je nutno pořádně vyčistit a zablokovat nežádoucí sledovací aplikace, otravné aktualizace nevyžádaných programů a her. Pro zkušeného uživatele 2 dny práce! Hrozná klávesnice a myš! V této cenové relaci a od takové značky jsem očekával alespoň bezdrátové a o řád kvalitnější. Takže další investice do kvalitnějších doplňků. Většina konektorů vzadu, ale s tím jsem počítal.

• malý, skladný a výkonný

Počet jader procesoru
Druh grafické karty
dedikované

HP Pavilion 570-p052nc

Základem počítače je čtyřjádrový procesor Intel Core i5-7400, pracující na frekvenci 3,0 GHz, doplněný 16 GB operační pamětí. Obrazová data má na starost grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050 s 2 GB vlastní pamětí. Pro data je k dispozici SSD disk s kapacitou 256 GB a pevný disk s kapacitou 1 TB. Dále je počítač vybaven DVD mechanikou a čtečkou paměťových karet. Pro bezdrátové připojení slouží Wi-Fi a Bluetooth. Počítač je dodáván s operačním systémem Windows 10 Home. Součástí balení je USB klávesnice a myš.

ZÁKLADNÍ SPECIFIKACE

• Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1050
  • Výbava: Wi-Fi, Bluetooth, DVD mechanika, čtečka paměťových karet, USB klávesnice a myš
  • Procesor: Intel Core i5-7400

• , zakoupeno v iPOPULAR.CZ

• poměr cena - výkon

• Dobrý poměr cena výkon
    • "Trendy" HW - poslední generace procesoru; M.2 NVMe SSD
    • Dobře dimenzované disky a paměť (0,25 a 1 TB, 16 GB)
    • Malé rozměry
    • Příjemný vzhled
    • Dobrá podpora od HP (zkušenost z nedávné minulosti)
    • Kromě gigového Ethernetu je i veastavěná Wi-Fi s podporou standardu 802.11ac
    • Display port (samozřejmě i HDMI)
    • Mohlo být více USB konektorů
    • Zdroj 180 W (viz komentář)
    • Omezená rozšiřitelnost - MB nemá další PCIe sloty (vše obsazeno: 1x PCIEx16 grafika, 1xM.2 SSD, 1x M.2 Wi-Fi)
    • Klávesnice je rozměrově i zřetelností znaků hodně úsporná - spíše kompaktní než klasická

Hledal jsem PC pro kancelářskou práci, který vydrží alespoň 5 let bez potřeby jakýchkoliv HW zásahů typu zvětšení paměti, zvětšení disku apod. Když bude k použití i pro multimédia a méně náročné hry, tím lépe, ale nebude to jeho prvotní účel. Nemělo jít o žádný super stroj, cena včetně OS měla být max. 20-25 tisíc Kč.
    Předchůdce (také dobře dimenzovaný na kancelářskou práci) vydržel na stejném místě asi 9 let a i když je stále funkční, stal se příliš pomalým.
    Zkoušel jsem nový stroj v nákupním košíku složit ze součástí a zadal jsem podmínky (2 disky, z toho jeden o velikosti 1 TB HDD a další SSD aspoň 250 GB, provedení SSD pro rychlý přístup M.2 NVMe, paměť RAM aspoň 8 GB, samostatnou grafickou kartu raději než integrovanou v procesoru, procesor generace Kaby Lake, odpovídající chipset generace 270 na MB a OS W10, protože uživatel by Linux bez přípravy asi neskousl). Porovnal jsem cenu s "konfekčními" PC. Zdánlivě ohromný výběr hotových strojů se velmi rychle scvrkl na pár typů, když jsem trval na NVMe SSD a nebyl jsem za kancelářského hubeňoura ochotný zaplatit částky 40 tisíc a více. Ukázalo se, že provedení s NVMe je stále v hotových počítačích spíše novinka než standard. Mám zkušenost, že rychlý SSD dělá z běžného ne-SSD počítače raketu, v tomto parametru jsem proto rozhodně nechtěl ustoupit.
    Na cenovém dně vyhledávacího filtru konfekčních počítačů mi zbyl (opět) typ od HP. Je zajímavé, že HP si pro moje výběry drží pozici vítěze už několik let. Když jsem podrobnou kontrolou v několika on-line zdrojích včetně české a anglické mutace podkladů od výrobce ověřil, že nejde o překlep u prodejce a opravdu tam je vše, co očekávám, a nádavkem bude i větší RAM (16 GB celkově ve dvou modulech), byl výběr u konce.
    Tentokrát jsem nemusel do PC vkládat žádné přídavné moduly nebo disky, konečně někdo udělal stroj za dobrou cenu se vším, co jsem pro uživatele vytipoval. Jen jsem se divil, že hůře vybavené stroje téže kategorie od stejného výrobce - některé se staršími SSD, jiné se starším procesorem, menším SSD nebo menší pamětí - byly dražší.
    První spuštění s předinstalovaným OS proběhlo naprosto bez problémů (pokud nepovažujeme za problém přítomnost OS Windows a ještě ve verzi 10). Ke cti OS nutno říct, že byl přítomen správně na SSD (nikoliv na HDD), nijak nezlobil a nechal si v rozšířeném instalačním režimu bez protestů vypnout skoro všechny volby (odesílání kde čeho, přijímání kdejakých nabídek od M$ atd.). Instalace prvních nezbytných aplikací (jiný než M$ prohlížeč, LibreOffice, PDF viewer atd.) byla velmi svižná, jak se patří na SSD. Ovladač k postarší USB tiskárně se stáhl a nainstaloval sám.
    Kopírování z USB 3.0 FLAS rychlé, nastavení Wi-Fi a pokusné připojení do sítě bezdrátově místo kabelem úspěšné.
    Nezvyklé je svislé umístění DVD vypalovací mechaniky, ale nacvaknutí CD/DVD média na středový kotouček funguje a drží, disk po otevření nevypadne. :-)
    Dimenzování zdroje se zdá slabší, ale zřejmě vychází z reality: 65 W procesor, 75 W grafárna a zbytek na základní desku, větráček a disky. Žádný tuning na zvýšený výkon (a tím i spotřebu) se nebude provádět, pro kancelářský PC není důvod. Výhodou bude celkově nižší spotřeba počítače.
    Display port s monitorem funguje bez potíží, podle údajů výrobce by karta a její DP měly zvládnout i 4K rozlišení, to jsem ale nezkoušel.
    Skříň je rozměrově menší (výška i hloubka) než klasický minitower, šetří místo.
    USB konektory jsou vzadu 2x 2.0 a 2x 3.0, jeden USB je na čelním panelu.
    Vypínací bíle podsvětlené tlačítko je na horní ploše u předního okraje. Z obrázků to není zřejmé, ale skříň je černá a jen přední panel je stříbrný.
    Celkově jsme já i uživatel spokojení, počítač splnil očekávání. Je to moderní a pro kancelářskou a běžnou domácí práci dobře navržený stroj složený z aktuálního HW, měl by vyhovět pro několik následujících let.

Technické podrobnosti viz:
    PC HP